TARSUS’UN TOHUM KAMPANYASI MERSİN SINIRLARINI AŞTI

TARSUS’UN TOHUM KAMPANYASI MERSİN SINIRLARINI AŞTI mersinvizyon.com

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın “Mirasımıza Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla başlattığı atalık tohum kampanyası Mersin sınırlarını aşarak bir dayanışma ağı haline gelirken Antalya’da yaşayan emekli ziraat teknikeri Tarsus’a yolladığı tohumlarla Tohum Gen Bankası’na katkıda bulundu.


Tarsus Belediyesi’nin kampanyasını basından öğrenince Başkan Bozdoğan’a bir teşekkür mektubu yazan Murtaza Yenitur, mektupla beraber Malatya’nın Arapgir ilçesine özgü dolmalık kurutmalık biberin atalık tohumlarını da gönderdi. Böylece Malatya’dan alınan, Antalya üzerinde Tarsus’a gelen o tohumlar Tarsus Belediyesi Tohum Gen Bankası’na kazandırıldı. Tarsus’ta ilk Arapgir biberi ekimi şubat ayı sonunda yapılacak.

TOHUM TAKASLARIYLA DAYANIŞMA AĞI ÖRÜLÜYOR

Tarsus Belediyesi’nin “Mirasımıza Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla yürüttüğü atalık tohum projesi ile onlarca çeşit ürünün özgün tohumları koruma altına alınıyor, çoğaltılıyor ve üreticilere dağıtılarak ekimi yaygınlaştırılıyor. Tarsus Belediyesi Tohum Gen Bankası bir yandan atalık tohumları çiftçilere dağıtırken bir yandan da tohum takaslarıyla bir dayanışma ağı örüyor.

1968 yılından beri tarımla iç içe olan emekli ziraat teknikeri Murtaza Yenitur da bu dayanışmaya duyarsız kalmayarak basından öğrendiği proje dolayısıyla Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a bir mektup yazdı.  Adana Bölge Ziraat Okulu’ndan mezun olduğu için bölge tarımını iyi bilen Yenitur mektubuna Arapgir biberinin menşeini ve özelliklerini anlattığı bir not da ekleyerek Malatya’nın Arapgir ilçesine özgü Arapgir dolmalık, kurutmalık biberinin özgün tohumlarını da Tarsus Belediyesi’ne gönderdi.

“BİR KENTİN EN ÖNEMLİ GÜCÜ ÜRETİM DİNAMİKLERİNİ UYGULAYABİLMEKTİR”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bu dayanışmasından dolayı Murtaza Yenitur’u görüntülü arayarak teşekkür ederken bu davranışın Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu söyledi. Bu dayanışmadan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Bozdoğan, şubat ayının sonunda tohumların ekiminin yapılacağını ve ürünleri de en kısa sürede Yenitur’a ulaştıracaklarının sözünü verdi.  Murtaza Yenitur da, Tarsus Belediyesi’nin atalık tohum projesiyle ilgili haberi okuduğunda duygulandığını belirterek, “Keşke yakın olsaydım da sizi ziyaret etseydim. İnşallah sizin gibi başkanlar çoğalır” şeklinde konuştu.

Bir kentin en önemli gücünün üretim dinamiklerini uygulayabilmek olduğunun altını çizen Başkan Bozdoğan, Tarsus genelinden ve birçok farklı yerden getirilen ata tohumlarının ileriki dönemde diğer belediyelerle işbirliği halinde olup onlara da dağıtacaklarını söyleyerek bu konuda öncülük yapmaktan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.