“MERSİN’DE VAKA SAYISI 200’E YAKLAŞTI”

“MERSİN’DE VAKA SAYISI 200’E YAKLAŞTI” mersinvizyon.com

Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi, son günlerde yerel medyada ve sosyal medyada sıkça yer alan ‘Mersin’de koronavirüs sayısı artıyor’ şeklindeki haberlerle ilgili olarak bir açıklama yaptı.


SES Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü, “Maalesef, son 2 haftadaki vaka sayısının, pandeminin ilk 2 ayında ilimizde gözlenen toplam vaka sayısından fazla olduğu yönünde ciddi veriler var. Vakaların yaş ortalamasının genç olması ve çoğunun asemptomatik ve yoğun bakım seviyesinde bir tıbbi desteğe ihtiyaç duymaması sevindirici bir bilgi olarak kaydedilirken, teşhislerin çoğuna hastane bilgi sistemlerinde ‘covid19’ yerine ‘bulaşıcı hastalık’ kodu girildiği yönündeki bilgiler ve kamuoyunun şeffaf bir şekilde bilgilendirilmemesi de kaygı yaratmaktadır” dedi.

“VAKA SAYISININ DAHA DA ARTMA İHTİMALİ BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR”

Karayolları ve MESKİ gibi kamu kuruluşu çalışanlarında şüpheli ve teyitli vakalar bulunmasının Mersin’deki sürecin yoğunlaştığını ve daha da yoğunlaşabileceğini açıkça gösterdiğini ifade eden Göncü,  “Mersin’in turizm potansiyeli ve çevre illerden aldığı göçlerin tetiklediği düşünülen bu vaka artışı durumunun, İstanbul ve Ankara illerindeki şehir dışına çıkma kısıtlamasının kalkmasının ardından daha da artma ihtimali bizi endişelendiriyor. Vakalardaki bu artışın sebebinin son bir haftadır yaşanan ‘normalleşme süreci’ olup olmadığı da akıllarda bir soru olarak belirmektedir.  Normalleşme sürecinin hastalığın seyri göz önüne alınarak ve toplum sağlığı gözetilerek mi yoksa ekonomik krize karşı halkın sağlığını tehlikeye atarak mı başlatılmış bir süreç olduğu halkımızda kaygı yaratmaktadır.  Ayrıca sokağa çıkma yasakları konusunda çıkan farklı yaklaşım ve haberler halkta bir ciddiyetsizlik hissi ve güven sorunu yaratmıştır” diye konuştu.

GÖNCÜ’DEN İL PANDEMİ KURULU’NA ELEŞTİRİ

Normalleşme süreci adı altında yaşadığımız bu dönemde hükümetin eğer sürü bağışıklığı politikasını uygulamaya soktu ise, bunu, halkla açık şekilde, avantajları ve dezavantajlarını açıklayarak paylaşması gerektiğini ifade eden Göncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enfekte kişi sayısı, normalleşme sürecine bağlı olarak artarsa vatandaşların psikolojilerinin ve buna bağlı ekonomik dalgalanmaların da öngörülmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi, ilimizde de, Valilik bünyesinde oluşturulmuş bir İl Pandemi Kurulu bulunmaktadır. Bu kurul yapısı gereği sağlık meslek örgütü olan TTB’yi kapsamak ve il bazında özgün karar ve önlemleri belirlemekle yükümlüdür.  Katılım açısından yalnızca meslek örgütlerinin değil, sağlık çalışanlarının iradeleri olan sendikaların ve kentte yaşayanların sesi olan diğer sendika ve demokratik kitle örgütü ve hatta platformların da bu kurulda bulunmasının gerekli olduğu görüşünü hem kamuoyu ile hem de Valilik ile pandeminin ilk günlerinden itibaren paylaşmıştık.  Pandemi kurulu, şu an itibari ile toplanıp toplanmadığını bilemediğimiz, kararlarından haberdar edilmediğimiz bir kuruldur.  Olası vaka artışı ve panik durumlarından daha güçlü ve sağlıklı çıkabilmek için, İl Pandemi Kurulunun daha aktif, daha katılımcı, daha şeffaf, daha güvenilir, özgü karar ve tedbirler geliştirecek şekilde yeniden yapılandırılması gerekmektedir.”

“MERSİN’DE 200’E YAKIN VAKA SAYISI VAR”

SES Mersin Şube Eş Başkanı Zeki Sinan Doğan ise üyelerinin verdiği bilgiye göre Mersin’de 200’e yakın vaka sayısı olduğunu öğrendiklerini söyledi.  Yetkililerden kesin bilgi almadıklarını sadece üyelerinden aldıkları bilgilerle bu sayıya ulaştıklarını ifade eden Doğan "Halka açıklama yapılmadığı için ortalıkta dolaşan doğru olmayan rakamlar var. Bunun sebebi de şeffaf olmamalardan kaynaklanıyor. Aldığımız bilgilere göre Tabip Odası ve Büyükşehir Belediyesi pandemi kurulunun üyesi olmasına rağmen toplantılara çağrılmamıştır" dedi.